První, co při tvorbě každého webu musíte udělat je vybrat doménu a hosting.

Hosting

Hosting, nebo také webhosting je pronájem prostoru webové stránky na serveru, na kterém běží Váš web. Můžete si ho jednoduše představit jako pana domácího, který pronajímá bytové prostory. Pro správnou funkčnost webu je nutné mít jak hosting, tak i doménu.

Doména

Doménu si představte jako adresu na domě. Díky této adrese (doméně) víte, ke kterému domu máte jít. Příkladem domény je například naše adresa www.webotvurci.cz. Tato adresa směřuje na server, který má číselnou doménu 31.15.10.118. Toto číslo by si ovšem nikdo nezapamatoval a proto jsou standardem klasické textové domény.

Jak vybrat doménu?

1. Unikátnost

Každá doména musí být unikátní. Na světě neexistují 2 stejné domény. Současně je potřeba pohlídat, aby si Vaši doménu lidé nepletli a tím pádem nenavštívili web někoho jiného. To se stává zejména u domén, které jsou v cizím jazyce.

2. Jednoduchost

www.zdravavyzivaanebskopeknenivsechno.cz. Krásná a unikání doména co říkáte? Jenom škoda, že než řeknete její název, tak Vám dojde dech. Navíc pokud takovou doménu budete psát do vyhledávače, tak se téměř s jistotou jednou nebo dvakrát překlepnete a tím pádem se na web nedostane, dokud doménu nenapíšete správně. Doménu tedy zvolte jednoduchou a dobře zapamatovatelnou.

3. Jakou koncovku zvolit?

CZ

CZ doménu doporučujeme pro lokální projekty. Máte pekařství v Praze? Jste fitness trenér, co pomáhá hubnout lidem? Hurá do CZ koncovky.

COM

Domény s koncovkou COM jsou vhodné pro projekty s mezinárodním přesahem. Budujete další Amazon? Nebo máte startup a cílíte na zahraniční trh? Tak je pro Vás vhodná COM koncovka a k ní i mutace koncovek států, na které se chcete zaměřit. Například pro Rakousko by se jednalo o koncovku AT apod.

Chci doménu

Jak vybrat hosting?

Hosting webu není náročný na provoz. Pokud máte firemní, anebo osobní web, tak bohatě stačí sdílený hosting. Jako nejlepší je aktuálně podle našich zkušeností ACTIVE24. Spravujeme zde nyní přes 50 projektů a na rozdíl od jiných hostingů jsme s ním byli vždy spokojeni. Většinu toho, co na webu potřebujete, nebo potřebovat budete, si samy dokážete nakonfigurovat v administraci. A to co nejde, tak podpora ochotně a rychle udělá i nad rámec Vašich očekávání.

Jaký Tarif zvolit?

Pro 1 web stačí tarif KOMPLET za 49kč/měsíc +DPH.

Pro více webů je vhodný balíček FIRMA s 5 weby za 79kč/měsíc+DPH.

Chci webhosting

Tomáš Drdla

Tomáš Drdla

Autor článku

Zakladatel Webotvůrci s.r.o. | Webdesigner